Tradicionalna, mednarodna in medresorska vaja kriznega odzivanja v primeru letalske nesreče »ZLOMLJENO KRILO 2021«

Na poligonu Fraportove letalske akademije na Brniku je danes potekala vaja kriznega odzivanja v primeru letalske nesreče »ZLOMLJENO KRILO 2021«, ki jo v sodelovanju s Fraport Slovenija vsako leto organizirata Stalna komisija za preiskovanje letalskih nesreč in incidentov vojaških zrakoplovov Ministrstva za obrambo ter Nacionalni forenzični laboratorij Ministrstva za notranje zadeve.

Scenarij vaje je predvideval trk vojaškega transportnega letala in šolskega letala PC-9M, ki se je zgodil na nizki višini. Po trčenju je izbruhnil požar in stekla je reševalna akcija.

Vodja omenjene vaje je bil glavni preiskovalec Stalne komisije za preiskovanje letalskih nesreč in incidentov vojaških zrakoplovov MORS, polkovnik mag. Mihael Klavžar, ki je tudi vodja in član programskega sveta študijskega programa Krizni management na FOV UM. Ob začetni predstavitvi vaje je, v nagovoru navzočih, polkovnik mag. Mihael Klavžar posebej poudaril zgledno sodelovanje z našo fakulteto in pomen študijskega programa Krizni management FOV UM,  ki diplomantom po zaključku študija poda med drugimi tudi kompetence za uspešno reševanje negotovosti, incidentov, kriz idr. na letalskem področju.

Letošnje vaje »Zlomljeno krilo 2021« se je udeležil tudi red. prof. dr. Iztok Podbregar, dekan in vodja študijskega programa Krizni management, v sklopu katerega se študenti učijo obvladovati operativno krizno upravljanje v različnih organizacijah, izvajati operativno delo na področju vodenja in koordiniranja kriznega odzivanja in načrtovanja ter organizirati delo s kadri, reševati negotovosti in vzpostavljati osnovne mehanizme obvladovanja stresa v organizacijah v primeru kriznih razmer. Tudi vodja Fraportove letalske akademije je posebej poudaril sodelovanje med našo fakulteto in Fraportovo letalsko akademijo,  ki je s FOV sodelovala že pri snovanju študijskega programa Krizni management, ki je edini program v Sloveniji, kjer diplomanti pridobijo naziv krizni manager/managerka.

Vaja je pokazala, da je program Krizni management v današnjem času nepogrešljiv, kompetence diplomantov pridobljene z diplomo študijskega programa Krizni manager pa bodo še kako potrebne pri opravljanju vsakodnevnih nalog na različnih področjih dela.