32. Blejska konferenca o e-poslovanju in e-tehnologijah

(Kranj, 21. 6. 2019) - Fakulteta za organizacijske vede Univerze v Mariboru je od 16. do 19. junija 2019 organizirala 32. Blejsko konferenco o e-poslovanju in e-tehnologijah (Bled eConference). Konferenca je tokrat potekala pod naslovom Humanizing Technology for a Sustainable Society.

Gre za mednarodni dogodek s področja raziskovanja elektronskega poslovanja in digitalne preobrazbe, ki ima znotraj Univerze v Mariboru najdaljšo tradicijo. V evropskem prostoru Bled eConference umeščamo med pomembnejše dogodke, ki odpirajo interdisciplinarni dialog med raziskovalci o sodobnih informacijskih tehnologijah, spreminjanju načinov poslovanja, izobraževanju v digitalni družbi in vplivu informacijskih tehnologij na posameznike in družbo kot celoto.

Letošnja tema konference je bila vezana na proučevanje vpliva sodobnih informacijskih tehnologij in digitalne preobrazbe na trajnostni razvoj organizacij ter zagotavljanju dobrobiti za posameznika in družbo. Tematike, ki so bile na tokratni konferenci posebej poudarjene so bile digitalizacija, digitalna preobrazba, pametna mesta, družbeni mediji, uporabniške izkušnje, poslovni modeli, izobraževanje v digitalni družbi, e-zdravje, podatkovna znanost in veriženje podatkovnih blokov.

Letošnjo 4-dnevno konferenco smo pričeli v nedeljo s celodnevnim dogodkom namenjenim doktorskim študentom. Pridružila se nam je zaslužna profesorica Carol Saunders, nekdanja glavna urednica pri reviji MIS Quarterly in prejemnica mnogih nagrad s področja informacijskih sistemov. Za doktorske študente je pripravila predavanje v katerem je na podlagi izkušenj govorila o uspešnem premagovanju ovir pri pisanju in objavljanju znanstvenih prispevkov. Osrednji del dneva so bile predstavitve doktorskih študentov, po koncu predstavitev pa je profesor Anand Sheombar iz Nizozemske fakultete HU Utrecht vodil delavnico z naslovom Research Design Canvas.

V ponedeljkovem dopoldanskem delu smo uradno otvorili Bled eConference in pridruženo konferenco Living Bits and Things. V skupnem plenarnem delu sta udeležence nagovorila dekan Fakultete za organizacijske vede Univerze v Mariboru prof. dr. Iztok Podbregar in v.d. generalnega direktorja direktorata za informacijsko družbo na Ministrstvu za javno upravo dr. Uroš Svete. Plenarna govorca sta bila Günther Riedhofer iz podjetja Siltronic in Felix Denner iz IBM-ovega hčerinskega podjetja the Weather Company. Oba govorca sta poudarila vlogo odprtih in masovnih podatkov v industriji.

V nadaljevanju dopoldanskega dela so udeležence Bled eConference nagovorili še dr. Janez Potočnik, sopredsedujoči UN International Resource Panel, ki je skozi nedavno dogajanje in prihodnji razvoj dogodkov povzel pomembnost upravljanja z viri skozi digitalizacijo. Pridružila sta se mu Martin Vogt iz VDI centra za učinkovitost upravljanja z viri v Nemčiji in dr. Peter Wostner iz službe vlade RS za razvoj in evropsko kohezijsko politiko.

V popoldanskem delu je poleg predstavitev raziskovalnih dosežkov raziskovalcev potekal panel o digitalnih prebojih v zdravstvu, kjer se nam je pridružila delegacija iz Galicije in študentski bazar, na katerem so se v boju za najboljši prototip pomerile tri ekipe iz Nizozemske in Slovenije.

V torek je potekal celodnevni dogodek na področju podatkovne znanosti, ki je zajemal predstavitev raziskovalnih prispevkov in delavnico uvoda v podatkovno znanost, v kateri je uporabo programskega orodja Orange predstavila Ajda Pretnar, raziskovalka Fakultete za računalništvo in informatiko Univerze v Ljubljani. Vzporedno je potekala še delavnica kompetenc upravljanja virov v digitalni dobi in predstavitve raziskovalnih prispevkov na področju digitalne preobrazbe, pametnih mest, e-zdravja in dobrega počutja, družbenih medijev in upravljanja odnosov s kupci, uporabniških in kupčevih izkušenj, izobraževanja in poučevanja v digitalni ekonomiji in tehnologiji podatkovnih blokov. Le-te so se nadaljevale še v sredinem dopoldanskem delu.

Konference se je udeležilo 130 udeležencev iz 19 držav. Predstavljenih je bilo 69 raziskovalnih prispevkov, odvile pa so se 3 delavnice, 3 paneli, študentski bazar in doktorski konzorcij. Uradni konferenčni del so kot vsako leto povezovali družabni dogodki namenjeni spoznavanju in izmenjevanju izkušenj, tudi med udeleženci Bled eConference in Living Bits and Things, ki promovirajo povezovanje med znanostjo in stroko.