Organizacija in management kadrovskih in izobraževalnih sistemov

Naziv programa: bolonjski doktorski študijski program "Organizacija in management kadrovskih in izobraževalnih sistemov"

Naziv diplomanta: doktor znanosti oz. doktorica znanosti, skrajšano dr.

Trajanje: Študij traja tri leta oz. šest semestrov

Prijavno vpisni postopek za študijski program

Cilj programa

Temeljni cilj doktorskega študijskega programa Organizacija in management kadrovskih in izobraževalnih sistemov je izobraziti vrhunske strokovnjake in managerje s področja organizacije kadrovskih in izobraževalnih sistemov. Program je naslonjen na široko področje organizacijske znanosti in v temeljih pokriva široka teoretična znanja, ki se prepletajo s praktično uporabo. Tako program študente usposablja za delo in reševanje problemov tudi v zapletenih organizacijskih sistemih.

Pogoji za napredovanje v višji letnik

Na 3. stopnji študijskega programa Organizacija in management kadrovskih in izobraževalnih sistemov, mora študent za napredovanje iz prvega v drugi letnik opraviti s študijskim programom določene obveznosti v obsegu 45 ECTS točk v tekočem letniku, pri čemer mora obvezno opraviti izpit iz predmeta Znanstveno proučevanje družboslovnih pojavov ter obveznosti iz individualnega raziskovalnega dela.

Pri napredovanju iz drugega v tretji letnik študijskega programa 3. stopnje, mora študent opraviti obveznosti v obsegu 50 ECTS točk iz tekočega letnika in vse obveznosti prvega letnika.

Kandidat, ki ni opravil vseh študijskih obveznosti, lahko na osnovi pisne vloge zaprosi Komisijo za znanstveno raziskovalne zadeve Senata FOV UM za vpis v višji letnik, če predloži dokumentacijo z opravičljivimi razlogi, skladno z določili UM.
Pogoji za ponavljanje letnika, izjemni vpis in podaljšanje statusa študenta so opredeljeni v:

• Statutu UM (Statut UM-UPB10, Ur. list RS, št. 46/2012 in 28/2014),
  • Merilih za presojo prošenj študentov ter upravičenih razlogov skladno s 85., 121. ter 212. členom Statuta UM (Obvestila XXVII-3-2009).

Vloge obravnava Komisija za znanstveno raziskovalne zadeve Senata FOV UM.

Študent, ki ni opravil vseh obveznosti za napredovanje v višji letnik v istem študijskem programu, lahko enkrat v visokošolskem izobraževanju ponavlja letnik. Za ponavljanje se šteje tudi, če študent spremeni študijski program ali smer zaradi neizpolnitve študijskih obveznosti po prejšnjem programu ali prejšnji smeri. Ponavljanje letnika lahko odobri komisija za znanstveno raziskovalne zadeve skladno s pogoji za ponavljanje letnika opredeljenimi s Statutom UM.

Pogoji za dokončanje študija

Študent zaključi študij, ko izpolni vse s študijskim programom predvidene obveznosti ter napiše in uspešno zagovarja doktorsko disertacijo in tako skupno zbere najmanj 180 ECTS.

Merila glede zahtevane znanstvene aktivnosti doktoranda pred promocijo

Kandidat mora pred zagovorom doktorske disertacije oz. najkasneje pred promocijo, v skladu s 157. členom Statuta Univerze v Mariboru, objaviti izsledke svojega doktorskega dela v mednarodno priznanih znanstvenih revijah indeksiranih v JCR v enem od svetovnih jezikov.

• Opis
  • Predmetnik
  • Predmetno specifične kompetence

Diplomant doktorskega študijskega programa je vrhunski strokovnjak s teoretičnim in praktičnim znanjem za raziskovanje, vodenje in izvajanje zahtevnih strokovnih opravil s kadrovsko-izobraževalnega področja. Sposoben je prevzemati najzahtevnejše naloge pri raziskovanju, analiziranju, planiranju, oblikovanju, razvoju, vodenju in evalviranju kadrovsko-izobraževalnih procesov tako v gospodarskih kot negospodarskih organizacijah.

Predmetno specifične kompetence, ki jih pridobijo študentje, so:

• poznavanje zahtevnejših metod analize dela in sposobnosti sinteze novih metod analize;
    • poznavanje in zmožnost uporabe kompleksnejših metod za izračun števila potrebnih kadrov;
    • sposobnost sinteze kompleksnih sistemov internega komuniciranja;
    • sposobnost sinteze kompleksnih plačnih sistemov;
    • sposobnost sinteze kompleksnih izobraževalnih sistemov;
    • sposobnost načrtovanja zahtevnih evalvacij izobraževanja;
    • sposobnost znanstvenega pristopa k raziskovanju zadovoljstva zaposlenih, organizacijskega vzdušja, parametrov organizacijske kulture, delovne motivacije, ustvarjalnosti in odnosov ter komuniciranja med zaposlenimi;
    • obvladanje splošnih in specifičnih metod ter uporabe kadrovskih ekspertnih orodij za izbiro ključnih ljudi;
    • obvladanje znanstvenih metod odkrivanja potreb po novem znanju;
    • sposobnost strokovne podpore procesom upravljanja znanja;
    • sposobnost vodenja inovacijskih procesov;
    • sposobnost inoviranja kadrovsko-izobraževalnih procesov;
    • sposobnost vodenja in upravljanja kompleksnih kadrovskih sistemov ter izobraževalnih organizacij;
    • sposobnost vodenja in realizacije kadrovsko-izobraževalnih projektov;
    • sposobnost oblikovanja kadrovsko-izobraževalne strategije in razvojne politike organizacije.
  • 1. letnik (po veljavnem učnem načrtu 2015/16)

Znanstveno proučevanje družboslovnih pojavov

Kljajić Borštnar M.,   Žnidaršič A.

Individualno raziskovalno delo I V sodelovanju z mentorjem 15
    Kadrovski sistemi Ferjan M. 10 20
    Izbirni predmet iz nabora   10 10

1. letnik - nabor izbirnih predmetov (študent izbere 20 ECTS)