ŠTUDENTI O NAS

Vtisi študentov o študiju na FOV

Anja Vidmar, študentka programa Organizacija in management kadr. in izobr. sistemov

Anja Vidmar

Za študij na Fakulteti za organizacijske vede sem se odločila zato, ker sem si želela voditi ali kadrovsko dejavnost v podjetju ali pa skrbeti za organizacijo in vodenje projektov. Odločilni faktor pri izboru te fakultete je bil prijazen odnos profesorjev do študentov, možnost študija na daljavo ter prijetno vzdušje na informativnih dnevih.
Po koncu študija z nekaj delovnimi izkušnjami in nadaljevanjem študija na drugi fakulteti lahko ocenim, da je FOV dala veliko temeljnega znanja, katerega lahko z dodatnih izobraževanjih dobro nadgradiš. Spomnim se, da je bil v prvem letniku poudarek na razumevanju delovanja podjetja in kadrovske funkcije. Grafično smo oblikovali organizacijsko strukturo za specifično podjetje ter uprizorili procese, ki potekajo v podjetju. Spoznali smo program »Project«, kjer smo v vlogi projektnega vodje oblikovali vse od časovnice projekta pa do razporeditve resursov in implementacije. Po koncu študija zelo dobro poznam vlogo kadrovika v podjetju in njegove naloge, stanje delovne sile na trgu, z diplomsko nalogo pa sem se specializirala na področju ravnanja s starejšimi zaposlenimi v podjetju. Kot izboljšavo fakulteti bi predlagala več predavanj na podlagi primerov iz prakse (case study) ter vključitev predmetov, ki vsaj delno pokrivajo finance in osnove mikroekonomije.
Zelo moram pohvaliti tesno sodelovanje študentov in profesorjev. Mislim, da je to nekaj, kar  mi bo za vedno ostalo v spominu. Fakulteta me je povabila k sodelovanju na različnih projektih, eden najbolj zanimivih je bil vodenje študentske revije, sodelovanje pri izvajanju pedagoškega procesa v obliki demonstratorstva, sodelovanje pri pisanju člankov, predstavitev članka na konferenci … Fakulteta ni zahtevna, je pa veliko zahtevneje zagovarjati svojo diplomo pred delodajalcem. Takrat se pokaže, kdo je resnično študiral. Profesorji na fakulteti so mi vlili samozavest, dobila sem motivacijo, da si postavim višje cilje ter nadaljujem izobraževanje. Vem, kje najti podatke ali na koga se obrniti, ko jih potrebujem. Specifik se naučiš šele, ko prideš v podjetje.
Najbolj zabavni spomni so vezani na tekmovanje v reševanju organizacijskih izzivov. Še danes se spomnim, kako napeto je bilo predstaviti idejo v angleščini. Takrat sem se tudi odločila, da bom podiplomski študij nadaljevala na fakulteti, ki ponuja več podjetniških predmetov in študij v angleščini.

Zaključujem z mislijo:  FOV ima individualni pristop do študentov, ki so voljni učenja. Fakulteta te ne postavlja v okvirje, temveč ti pusti, da razmišljaš s svojo glavo in ohranjaš kreativnost. Najlepša lastnost fakultete je lahko ob pomanjkanju discipline nevarna.

Omar Husejnagić, študent programa Organizacija in management kadrovskih in izobraževalnih sistemov

Omar Husejnagić

Ob koncu magistrskega študija na Fakulteti za organizacijske vede sem prepričan, da sem se odločil pravilno. Že v srednji šoli sem začel z zanimanjem preučevati področje o človeških virih in kako jih pravilno upravljati v sodobnih/razvijajočih se delovnih okoljih. Na odločitev, da se iz Bosne in Hercegovine preselim v Slovenijo in tukaj nadaljujem študijsko in poklicno kariero, je vplivala moja družina.
Že od malih nog me je najbolj zanimala klasična glasba, zato so me starši vpisali v glasbeno šolo, kjer sem igral violino. Naslednja moja strast pa so bili in so še danes konji.
Osebje na Fakulteti za organizacijske vede je zelo strokovno, podporno in v celoti predano svojim študentom. Zahvaljujoč njihovim prizadevanjem mi je v drugem letniku študija uspelo napisati raziskovalno nalogo o vplivu svetovne pandemije na izobraževalni proces, ki je bila nagrajena kot najboljša naloga na znanstveni konferenci v Portorožu v letu 2022. Na podlagi mojih študijskih rezultatov me je fakulteta nagradila z izobraževalnimi potovanji na Češko in v Nemčijo. Znanje in veščine, pridobljene na Fakulteti za organizacijske vede, so mi omogočile, da sem se za polni delovni čas zaposlil v enem najprestižnejših slovenskih podjetij za prevajanje in lokalizacijo.
V nadaljevanju si želim, da se v letu 2024 vpišem na doktorski študij na Fakulteti za organizacijske vede, kajti moj cilj je postati univerzitetni predavatelj in to združiti s podjetništvom ter tako s svojim znanjem in izkušnjami navdihovati mlade. Istočasno si želim postati izurjen dresurni jahač in prihodnjim generacijam predstaviti čar dresurnega jahanja.​

Zaključujem z mislijo:  »Nobena ura življenja ni zamujena, če jo preživimo v sedlu.« – Sir Winston Leonard Spencer Churchill

Vladimir Todorović, študent programa Inženiring poslovnih sistemov

Vladimir Todorović​​

S spremembo okolja in prihodom iz Srbije v Slovenijo sem želel začutiti nove izzive. Po petih letih v Beogradu sem si želel živeti v majhnem mestu. Zato sem izbral Kranj in Fakulteto za organizacijske vede (FOV). Katedra za inženiring poslovnih sistemov me uči razumeti delovanje poslovnih in proizvodnih sistemov, njihovo organizacijo in načine vodenja, pa tudi analitične rešitve vseh možnih problemov, ki nas ločujejo od končnega cilja.
Kot tujega študenta me je skrbelo, ali me bodo kolegi in profesorji sprejeli. Že prvi dan so vse moje skrbi izginile. Profesorji pri vsakem predmetu porabijo veliko časa za nas tujce. Organizirajo dodatne sestanke, na katerih nam pomagajo obvladati snov. Z inovativnimi in praktičnimi primeri nas učijo teoretičnih osnov. Med predavanji in vajami smo pogosto razdeljeni v skupine, učitelji pa z različnimi delavnicami ali študijami primerov spodbujajo timsko delo in pristop k težavam z drugega zornega kota. Všeč mi je, kako je organiziran urnik, ker med dvema predavanjema skoraj nikoli ni večjih odmorov. Prav tako se je kot zelo koristna izkazala platforma Moodle, saj profesorji nanjo nalagajo vso potrebno literaturo, zanimive članke in druge vrste gradiva. Tudi študij na daljavo poteka preko te platforme. S samostojno opravljenimi e-vajami lahko pridobimo dodatne točke in si na ta način olajšamo opravljanje izpita.
V času študija sem se udeležil tekmovanja v reševanju študije primera. To tekmovanje je bilo bogato potovanje, ki mi je prineslo novo odlično izkušnjo, poleg tega pa tudi prvi pomemben stik s predstavniki podjetij. V študijskem letu 2019/2020 sem sodeloval tudi pri projektu »Identifikacija vrzeli in razvojne smernice programa usposabljanja udeležencev ACC (Aviation Career Center) s področja organizacije in managementa«. Nekaj mesecev sem v projektni skupini sodeloval s študenti višjih letnikov FOV. Z izmenjavo in uporabo vseh pridobljenih znanj, veščin in ob pomoči mentorjev smo uspešno izvedli celoten projekt. Po projektu so bili vsi udeleženci nagrajeni tako finančno kot z novimi izkušnjami, znanjem pa tudi prijateljstvi.
Bivanje v študentskem domu v Kranju prinaša številne prednosti. Fakulteta je od sobe oddaljena manj kot dve minuti. Dom zagotavlja dovolj udobja za počitek, druženje, po potrebi pa tudi za učenje. Družabno življenje v študentskem domu je zelo dinamično, doslej sem imel priložnost spoznati več deset tujih študentov z vsega sveta. V okolici je veliko športnih igrišč, zaradi česar je moj prosti čas veliko bolj aktiven. 
Študij na FOV UM, bivanje v študentskem domu in v Kranju priporočam vsem.

Zaključujem z mislijo: Če ne boš šel za tem, kar hočeš, tega ne boš nikoli imel. Če ne vprašaš, je odgovor vedno ne. Če ne stopiš naprej, si vedno na istem mestu. (Nora Roberts)

Aljaž Ferencek, študent programa Organizacija in management informacijskih sistemov
FOV mi je ponudil veliko možnosti za pridobivanje znanja in izkušenj izven študijskih klopi, delo na projektih in med drugimi tudi opravljanje neobvezne prakse v podjetju. Vse to, pa po mojem mnenju ne bi bilo mogoče, če ne bi bilo profesorjev, ki študenta ne obravnavajo samo kot vpisno številko, temveč kot kolega.

Andrej Zupan,študent programa Organizacija in management informacijskih sistemov
Fakulteta za organizacijske vede ponuja enega od najbolj interdisciplinarnih študijev v Sloveniji. Tekom študija nam je bilo na voljo vrsto različnih priložnosti, kjer smo lahko znanje dopolnjevali s prakso skozi različne case-study programe, obiske podjetij, projektne naloge v podjetjih, itd. Študentje smo imeli odprte možnosti in tiste kolege, ki smo jih takrat izkoristili, danes dnevno srečavam v poslovnem svetu na različnih delovnih mestih v različnih znanih podjetjih in organizacijah. Profesorjem na fakulteti ni vseeno in so s svojim trudom zviševali stopnjo zaposljivosti po končanem študiju. V kolikor bi se še enkrat odločal za vpis na fakulteto, se ponovno vpišem na FOV in se udeležim še več projektov, ki so nam bili ponujeni!

Blaž Sašek, študent programa Organizacija in management informacijskih sistemov
Na FOV je študent na prvem mestu. Če si želiš nadgraditi katerokoli znanje ali kompetenco ti bo večina profesorjev brez vprašanj priskočila na pomoč. Sodelovanje na projektih, tekmovanjih, obštudijskih dejavnostih in konferencah ti odpre ogromno vrat in ti pomaga uresničiti tvoje potenciale.

Rok Cilenšek, študent programa Inženiring poslovnih sistemov
Sam se v svoji družbi strojnikov, ekonomistov ipd. trudim, da jim predstavim moj študij v nestereotipni luči. Glede na to, da se velikokrat s strojniki pogovarjamo kar o "njihovih" temah mislim, da počasi razumejo, da na našem faksu pridobimo uporabno znanje.

Igor Stojič, študent programa Inženiring poslovnih sistemov
Študentom se skozi izobraževalni proces prikaže precej široko »sliko« oz. nam odpira celovit pogled na poslovanje in delovanje organizacij.  To nam namreč omogoča pester predmetnik posameznih letnikov dodiplomskega študija, ki posega v številna različna znanstvena področja, torej tako naravoslovna kot družboslovna, in pa predavanja ter prenos znanja iz prakse od ekspertov posameznih področij.

Julij Fischer, študent programa Organizacija in management kadrovskih in izobraževalnih sistemov
Ker rad delam z ljudmi, sem se odločil za študij na kadrovski smeri. Naučil sem se tako vodenja kot timskega dela in reševanja konfliktov, predvsem pa organiziranja delovnih nalog. Študij mi je omogočil samostojnost pri delu. Idejo, ki jo razvijam v diplomski nalogi, nameravam po zaključku študija razvijati naprej in jo prenesti v gospodarstvo.

Leja Guzelj, študentka programa Organizacija in management informacijskih sistemov
FOV se veliko povezuje s podjetji, organizira predavanja strokovnjakov iz različnih področij ter omogoča vključevanje na raznih konferencah in projektih, kjer si lahko študenti pridobimo veliko znanja in dobre praktične izkušnje. Profesorji so dostopni in z veseljem priskočijo na pomoč, prav tako pa se trudijo, da bi nam predstavili čim bolj aktualne teme.

Marcel Potrata, študent programa Inženiring poslovnih sistemov
Študentje pridobimo kompetence na velikem številu področij: ekonomija, pravo, oskrbovalne verige, delo s programi, ki so ali splošnega, ali bolj poglobljenega značaja, vendar hitro predstavljajo prednost pred iskalci zaposlitve z drugih fakultet.

Maruša Miklavčič, študentka programa Inženiring poslovnih sistemov
Profesorji so zaslužni, da sem prvič vstopila v podjetje in imela možnost, da spoznam kako v realnem svetu potekajo procesi o katerih smo se na fakulteti teoretično učili.

Maša Lipičnik, študentka programa Organizacija in management informacijskih sistemov
Pridobiš širok spekter znanj, kar se mi zdi pomembno, da ti razširi obzorje in da lažje razumeš določene stvari. Imaš tudi dovolj časa, da poglobiš znanje, ki te  zanima, pomagajo pa ti lahko tudi profesorji. Z njimi se da tudi marsikaj dogovoriti. Splača se vključiti tudi v projekte, saj tako res vidiš, kako se teorija prenese na realen svet.

Matevž Oman, študent programa Organizacija in management informacijskih sistemov
Študij na Fakulteti za organizcijske vede mi je z aktualno študijsko programsko vsebino omogočil jasen in hiter prehod iz študentskega v poslovni svet. Ravnovesje med tehnično in družboslovno usmerjenimi predmeti primore k pridobitvi edinstvene kombinacije znanj, ki ustvarjajo kader, ki ni le zaposljiv, temveč tudi zelo iskan. Možnosti udejstvovanja pri obštudijskih dejavnostih in sodelovanja v društvih ter organih fakultete poskrbijo za pridobivanje neformalnih, a hkrati zelo pomembnih veščin in znanj, prav tako pa za pridobivanje vez in poznanstev, ki so mi na dosedanji karierni poti pomagale že ničkolikokrat.

Nina Erjavc, študentka programa Inženiring poslovnih sistemov
Med predavanji smo vedno lahko zastavljali kakršna koli vprašanja ali podali mnenje, tudi kritiko. Na voljo za vprašanja, mnenja ali pomoč pa so bili profesorji vedno tudi po predavanjih, na govorilnih urah ali po mailu. Vedno so bili pripravljeni podati še dodatna znanja, ki recimo niso bila predvidena v učnem načrtu/vsebini.