STROKOVNE PRAKSE ZA ŠTUDENTE

Strokovna praksa je na Univerzi v Mariboru, Fakulteti za organizacijske vede del obveznega študijskega programa za študente 3. letnika visokošolskega strokovnega programa, za univerzitetni in magistrski program pa je neobvezna.

Strokovna praksa nudi študentu spoznanje z realnim okoljem ter aplikacijo  strokovnega znanja, veščin in spretnosti v delovnem okolju kjer opravlja prakso. Študent mora opraviti strokovno prakso v obsegu 600 ur (20 ECTS) in del (120 ur) te strokovne prakse obsega praktično delo v podjetju ali zavodu.

Navodila o izvajanju strokovne prakse na Univerzi v Mariboru, Fakulteti za organizacijske vede
Priročnik za mentorje v organizacijah pri opravljanju strokovnih praks študentov Fakultete za organizacijske vede UM
Obrazec 1 - Prijava strokovne prakse
Obrazec 2 - Potrdilo o strokovni praksi
Prijavnica za opravljanje izpita
Navodila za izdelavo poročila o strokovni praksi
Predloga_porocilo_o_strokovni_praksi

Na FOV UM vam pomagamo pridobiti strokovno prakso v  uspešnih slovenskih podjetjih in zavodih.

Poglejte si ponudbo prostih mest za opravljanje praks za študente UM FOV:

Anketna vprašalnika za mentorje v delovnih organizacijah in za študente:

⇒ Anketni vprašalnik za mentorje v delovnih organizacijah v študijskem letu 2023/2024, izvedba strokovne prakse za študente UM FOV:https://1ka.arnes.si/a/9368e7a1 .

⇒ Anketni vprašalnik za študente, ki so strokovno prakso opravili kot študijsko obveznost v tretjem letniku ter jo zaključili v študijskem letu 2023/2024: https://1ka.arnes.si/a/6a448aae .

NAVODILA ZA STROKOVNE PRAKSE:

STROKOVNA PRAKSA – VS – OBVEZNA

Pri opravljanju strokovnih praks študenti VS študijskih programov upoštevajte Navodila o izvajanju strokovne prakse na UM FOV za VS študente.

Strokovna praksa nudi študentu spoznanje z realnim okoljem ter aplikacijo  strokovnega znanja, veščin in spretnosti v delovno okolje kjer opravlja prakso. V tretjih letnikih visokošolskih strokovnih programov je strokovna praksa obvezna, v tretjih letnikih univerzitetnih in magistrskih programov, pa je praksa za študente prostovoljna oziroma neobvezna.

Študent, v skladu z učnim programom opravlja strokovno prakso v obsegu 600 ur (20 ECTS) in del (120 ur) te strokovne prakse obsega praktično delo v podjetju ali zavodu, ki si ga študent lahko zagotovi sam oziroma se za pomoč obrne na Karierni center fakultete. (Ponudba praks Kariernega centra UM FOV)

Kratka navodila za opravljanje prakse za študente

Študent izbere temo v dogovoru z izbranim mentorjem (nosilcem predmeta) na Fakulteti za organizacijske vede.

Izbranemu mentorju na fakulteti študent v podpis posreduje izpolnjen obrazec Prijava strokovne prakse (Priloga 1 iz navodil).

Redni študenti in izredni študenti morajo pred nastopom opravljanja strokovne prakse v podjetju, urediti tudi sklenitev tripartitne pogodbe (študent-fakulteta-izbrana organizacija). Študenti se za sklenitev obrnejo v Karierni center fakultete.

Študent opravi strokovno prakso v podjetju (120 ur). V podjetju mu potrdijo obrazec Potrdilo o izvedbi strokovne prakse v organizaciji (Priloga 2 iz navodil).

Problemi, ki jih študenti obdelujejo morajo izhajati iz realnega okolja. Zaključno poročilo mora biti napisano v skladu z Navodili za izdelavo zaključnega poročila (predloga za izdelavo zaključnega dela). Priročnik za mentorje v organizacijah pri opravljanju strokovnih praks študentov FOV je na voljo na tej povezavi: Priročnik za mentorje v organizacijah

Študent skupaj z zaključenim poročilom in predhodno potrjenimi obrazci (priloga 1priloga 2), izbranemu mentorju na FOV odda tudi izpolnjeno prijavnico za opravljanje izpita.

Mentor na FOV poročilo pregleda, oceni z uspešno oziroma neuspešno.

Pri opravljanju strokovnih praks si obvezno v celoti preberite Navodilo o izvajanju strokovne prakse na UM FOV.

Več informacij: Referat za študentske zadeve in Karierni center