INŠTITUT ZA ORGANIAZCIJO IN MANAGEMENT

Inštitut za organizacijo in management, ki deluje v okviru Fakultete za organizacijske vede Univerze v Mariboru, že od same ustanovitve leta 1975 spodbuja in podpira raziskovalno razvojne naloge s področja organizacije in kadrovske funkcije. S časom se je inštitut razvijal in razširil svoje aktivnosti tudi na področje poslovnih in delovnih sistemov ter informacijskih sistemov in elektronskega poslovanja. Nadaljnji razvoj aktivnosti inštituta sledi jasni viziji in poslanstvu inštituta in se odraža v nacionalnih in mednarodnih projektih ter v spodbujanju prenosa znanja iz raziskovalnih v gospodarske in druge organizacije. Inštitut spodbuja tudi sodelovanje študentov, raziskovalcev in gospodarstvenikov na skupnih raziskovalno-razvojnih projektih. V okviru Raziskovalnega centra, ki deluje znotraj inštituta, so organizirani raziskovalno razvojni laboratoriji in eCenter. Inštitut izdaja revijo za management, informatiko in kadre z naslovom Organizacija. Poleg tega organizira tudi vsakoletne mednarodne znanstvene konference s področja managementa, informatike in elektronskega poslovanja.

Že ob ustanovitvi Višje kadrovske šole leta 1959 so se pojavile potrebe po uvedbi raziskovalnih nalog s področja delovanja organizacije in kadrovske funkcije. S pojavljanjem novih potreb po znanju in s tem tudi po raziskavah je bila leta 1965 ustanovljena Višja šola za organizacijo dela. Raziskovalno področje se je začelo širiti tudi na, za tiste čase, novo področje: računalništva. Ko je bil leta 1974 uzakonjen študij na drugi stopnji, se je šola preoblikovala v Visoko šolo za organizacijo dela. S tem se je pokazala tudi potreba po bolj organizirani raziskovalni dejavnosti. Zato je bil naslednjega leta ustanovljen Inštitut za organizacijo in management.

Danes Inštitut za organizacijo in management združuje v Raziskovalni center že več kot 40 registriranih raziskovalcev, ki delujejo v laboratorijih in v centru za empirično proučevanje organizacij (CEPO).

Vizija

Inštitut za organizacijo in management predstavlja dinamično okolje, ki združuje raziskovalce, študente in druge strokovnjake, ter spodbuja znanstveno raziskovalno dejavnost fakultete v povezavi z gospodarstvom.

Poslanstvo

Inštitut se je oblikoval na področju managementa in organizacije z namenom izvajanja temeljnih, aplikativnih, razvojnih in drugih projektov ter za opravljanje strokovnih, svetovalnih in drugih storitev, ki se financirajo iz javnih sredstev ali pa iz sredstev naročnikov raziskovalnih del.

Osnovno poslanstvo izvira iz Statuta Univerze v Mariboru, ki inštitutu opredeljuje naslednje naloge:

• organizacija in izvajanje znanstvenoraziskovalne dejavnosti;
  • sodelovanje pri pripravi programov znanstvenoraziskovalnega dela članice univerze;
  • opravljanje strokovnih, svetovalnih in drugih storitev;
  • sodelovanje pri vzgoji raziskovalnih kadrov;
  • s posredovanjem novih spoznanj in znanstvenih izsledkov skrbijo za razvoj znanstvenih disciplin in strok;
  • pospeševanje vključevanja študentov v raziskovalno delo in sodelovanje pri podiplomskem študiju študentov;
  • sodelovanje z raziskovalnimi in drugimi organizacijami na raziskovalnem področju;
  • preučevanje možnosti in oblike prenašanja znanstvenoraziskovalnih izsledkov v prakso;
  • omogočanje uvajanje študentov v raziskovalno delo;
  • organiziranje znanstvenih in strokovnih posvetovanj s področja svoje dejavnosti;
  • sodelovanje s katedrami z istega področja;
  • izvajanje programa vseživljenjskega učenja.