Raziskovalna dejavnost v praksi

Mobilna aplikacija »Prva pomoč«

Telekom Slovenije d.d. je v sodelovanju z Rdečim križem Slovenije v oktobru 2013 na trg lansiral novo aplikacijo Telekoma Slovenije »Prva pomoč«, ki je nemenjena uporabnikom pametnih telefonov.

Idejna zasnova aplikacije je nastala že pred leti v Laboratoriju za ergonomijo UM Fakultete za organizacijske vede, ki ga vodi prof. dr. Zvone Balantič in leta 2011 je pod njegovim mentorstvom študentka univerzitetnega študija Sandra Bajde spisala univerzitetno diplomsko delo: »Uporaba mobilnega telefona pri nudenju prve pomoči«.

Glede na jasne opredelitve stanja tehničnih zmogljivosti pametnih telefonov in realnih okolij, kjer bi aplikacijo lahko uporabili, so v okviru Laboratorija za ergonomijo potekale različne raziskave, ki so kasneje pomagale pri razvoju same aplikacije.

Raziskali so, kako je z uporabo mobilnega vodnika temeljnih postopkov oživljanja (TPO) in ali lahko čas izvedbe TPO skrajšajo in če je izvedba TPO bolj pravilna z uporabo mobilnega vodnika TPO ali brez uporabe mobilnega vodnika TPO. Izmerili so časovno komponento najhitrejše še ustrezne izvedbe posameznih TPO. Preverili so poznavanje teoretičnih osnov nudenja prve pomoči in splošno prepoznavanje simptomov srčnega infarkta.

Dobljeni rezultati so potrdili pričakovanja, da omenjeni pristop omogoči predvsem pravilnost izvedbe TPO v prvih in najbolj ključnih trenutkih nudenja pomoči prizadetemu človeku. Glede na to, da so danes bolezni srca in ožilja najpomembnejši vzrok obolevanja in umiranja, so idejo predstavili članom tima IPP na UKC Ljubljana ter programerjem v podjetju Žejn d.o.o.

Oblikovali so inicialni tim, ki je idejo posredoval podjetju Telekom Slovenija.  Tim so na podlagi koordiniranja in združevanja mnenj ter izkušenj prvotnih strokovnjakov, oplemenitili še s strokovnjaki iz Rdečega križa Slovenije ter Zdravstvene fakultete UL in tako je nastal tim, ki je razvil aplikacijo in se ni ustavljal le pri tematiki srčnega zastoja, pač pa je v prvo verzijo aplikacije združil 20 posebnih situacij, ki jih opredeljuje prva pomoč:

• negibna oseba,
  • srčna kap, huda in nenadna prsna bolečina,
  • možganska kap,
  • dušenje, zapora dihalne poti zaradi tujka,
  • krvavitve (hude),
  • alergična reakcija, anafilaksija,
  • amputiran prst,
  • epileptični napad,
  • opeklinske rane,
  • poškodbe glave,
  • poškodbe hrbtenice,
  • poškodbe očesa,
  • poškodbe zob,
  • psihična stiska, napad panike,
  • rane,
  • sladkorna bolezen - zapleti,
  • zastrupitev,
  • zlom na nogi,
  • zlom na roki,
  • zvini in izpahi.

Lahko rečemo, da je aplikacija »Prva pomoč« produkt zelo širokega spektra strokovnjakov, ki so združili svoje izkušnje in ideje iz področij: medicine, zdravstvene nege, ergonomije, informatike, programiranja, telekomunikacije in video produkcije.

Aplikacija je namenjena najširši uporabi, zato vas vabimo, da si »Prvo pomoč« naložite na vaše pametne mobilne naprave (Android). S tem se boste pridružili veliki skupini zadovoljnih uporabnikov, ki nepogrešljiv »pripomoček« nosijo s seboj in tako postajajo del skupnosti, ki se zaveda pomena prvih sekund prve pomoči človeku v trenutku, ko simulacija postane boj za življenje.

Direktni link za prenos aplikacije za Android je naslednji: povezava

Direktni link za prenos aplikacije za iOS (Apple): povezava

Do omenjenih linkov lahko dostopate direktno na povezavi iz svojih telefonov oz. do cilja lahko pridete tudi tako, da se povežete z Google play, v seznamu aplikacij poiščete Prva pomoč Telekom Slovenija in tako pridete na seznam in mesto od koder namestite aplikacijo… Aplikacija vključuje tudi obvezni del - tipko za direktno povezavo s centrom za obveščanje (112).